Tri dni v Poľsku

Autor: Marián Hujo | 29.4.2014 o 7:36 | (upravené 13.1.2015 o 2:01) Karma článku: 5,64 | Prečítané:  326x

Boli sme na tri dni na výlete v Poľsku. Veď viete treba sa obzrieť aj do minulosti a pozrieť si koncentračný tábor. A navštíviť aj krásnu soľnú baňu a historické centrum mesta Krakow. A na celý pobyt v Poľsku, sme dostali atmosféru slávnosti vyhlásenia Jána Pavla II. za svätého.

OSWIECIM

Doobeda sme vyrazili k mestu Oswiečim kde sa nachádzajú dva koncentračné tábory. Ako prichádzate do mesta tak sa dostavuje skľučujúci pocit a samotné mesto, aspoň pre mňa, nikdy pekné nebude. Auschwitz I. a Auschwitz-Birkenau by mal podľa mňa navštíviť každý povinne a niektorý aj viackrát. Aby si ľudia pamätali čo za zverstvá robili (nielen) nemci a čo dokáže vláda jednej strany a jedného človeka urobiť z ľuďmi. Nemusím tu opisovať ten skľučujúci pocit plný beznádeje a hrôzy. Auschwitz-Birkenau je obrovský svojou rozlohou a vtedy si až uvedomíte tú obludnosť toho všetkého. Na mňa pôsobil horšie tento pracovný tábor. Auschwitz I. tiež nieje príjemné a výletné miesto a z plynovej komory a spaľovne si príjemné pocity neodveziete. Je tam aj stálá slovenská výstava, kde sa dozviete aj o dvoch žilinských židoch, ktorý ušli z Auschwitz-Birkenau až do Žiliny a podali správu celému svetu o tom čo sa dialo v týchto koncentračných táboroch. Ktorý tam boli vedia o čom píšem a ktorý tam neboli nech sa idú pozrieť.

WIELICZKA

Na druhý deň po menšej opici, človek musí vyvetrať hlavu z takých nepríjemných vecí, sme sa vybrali smer Krakow, ale keďže pršalo tak sa išlo do soľnej bane Wieliczka, ktorá patrí medzi najstaršie na svete. Minimálne hodinové čakanie od kúpy lístka bolo vykúpené úžasnou krásou čo dokázali v tejto soľnej bani urobiť poliaci. Poľskému sprievodcovi je v pohode rozumieť a návštevníkov tam bolo na mraky. Kostol vo vnútri, sochy zo soli, obrazy, koncertná sála, filmová projekcia, jednoducho všetko tam bolo prekrásne a vy len budete pozerať na tú krásu a žasnúť nad tým. Za necelých 13 euro prejsť 3,5 km v podzemí a obdivovať takú krásu a k tomu si aj steny môžte olízať :) Suveníry nie sú extra drahé, takže vám ostane aj zopár grošov aj na pivo. Tu ma zamrzela jedna vec že nebolo času ísť sa odfotiť z občanom mesta Kokotów, ktoré bolo troška od ruky :)

KRAKOW

Po výdatných raňajkách a porade kde zaparkovať samochod sme sa vybrali do Krakowa. Zaparkovať problém veľký nebol, len to chcelo troška sa obrniť trpezlivosťou a domáci vám radi a bez problémov poradia, len ich treba nájsť. Poradím vám: Poliaci nemajú šikmé oči, tak ich spoznáte :). Rynek Glowny, Wavel, kostol Svätého kríža, mestská veža, Floriánska brána, kláštory Dominikánsky a Františkánsky a židovská štvrť. Je tu toho strašne mnoho a ani za celý deň nemáte šancu všetko prejsť. Jednoducho ten kto má rád takéto spoznávanie a ochkanie a jojkanie nad pamiatkami tak si tu užije a pre nás je tiež super že poliakom rozumieme takže nemusíte vedieť ani mäkké f nielen po poľsky. Mňa osobne potešil obraz od Leonadra Da Vinciho Dáma z hranostajom a Kostol Svätého Kríža. Ten bol úplne úžasný.

Na záver len dodám ak ste tam neboli bežte sa tam pozrieť. Každý si vyberie čo chce a každý si tam nájde to svoje. Krásne mesto a okolie a silné zážitky odvšadiaľ. My sme ako bonus mali a dostali atmosféru jednej úžasnej veci, ktorá ako keby sa konala nie vo Vatikáne ale v Poľsku. Pápeža Jána Pavla II. vyhlásili túto nedeľu za svätého, a bolo vidieť ako tento národ drží spolu, ako sú na neho hrdý, aký sú vďačný za neho, aký sú pyšný a ako všetci držia za jeden povraz!!!! Jednoducho silný zážitok. Všade samá vlajka,  poľská a vatikánska, podobizne Jána Pavla II. a všetkých možných aj nemožných vecí z tým súvisiacim. Cestou domov v nočných hodinách sme prechádzali mestom Zwardoň a po chodníkoch oboch strán boli zapálené sviečky a kahance. Úžasný pohľad a v ten moment som bol dojatý a závidím im tú ich súdržnosť. Ach jaj, keby sme si mi slováci zobrali od nich túto vlastnosť, bolo by nám lepšie na tomto svete. Osobne som zažil že Poliaci spolu držia, ale vätšina Slovákov sa radšej bude medzi sebou handrkovať, podrážať, hádať a nadávať na seba pred druhými. A je mi z toho smutno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?